Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie w tym roku postanowił przypomnieć tradycje związane z dniem wiosny. Na początku uczniowie zgromadzili potrzebne materiały do tego by wykonać tradycyjną Marzannę. Nie było to proste ze względu na to, że trudno dziś na wsi zdobyć słomę prostą, ściętą ręcznie.

Na zajęciach plastycznych pod okiem p. Czarneckiej wszystkie klasy zaangażowały się w wykonanie kukieł. Marzanny przyjęły imiona Halina i Basia.

Jak to w tradycji bywało, tak 21 marca cała szkoła udała się na wagary nad rzekę Narew by pożegnać zimę i powitać wiosnę. Przedstawiciele samorządu wrzucili Marzanny do wody, a uczniowie kibicowali, która kukła zwycięży w wyścigu. Następnie dowiedzieli się kilku informacji o tej ciekawej tradycji.  Zwyciężyła Basia.

„Marzanna to słomiana kukła symbolizująca zimę. (…) Nazywana jest m. in. Śmiertką lub Śmiercią. Dawniej przed Marzanę się paliło, ale dzisiaj najpierw ją topiliśmy.”

Następnie na ognisku piekliśmy kiełbaski. Później klasy rywalizowały między sobą w quizie o wiośnie i ochronie środowiska. A oto wyniki tej konkurencji:

  1. Klasa 5a
  2. Klasa 6a
  3. Klasa 7a

Po tych atrakcjach uczniowie wrócili do domów. Wszystko odbyło się dzięki  współpracy z OSP w Nowogrodzie i policją. Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Wagarowicza uważamy za udany.

 

tekst: Paulina Chaberek - Sekretarz Samorządu Uczniowskiego ZSS w Nowogrodzie