Prezentowany szlak to rzeki – ale też rzeki tematów do dyskusji, pomysłów na jego kształt i rozwój. Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkania konsultacyjne, podczas których zostanie zaprezentowana idea projektu oraz odbędzie się dyskusja na temat wizji i możliwości komercjalizacji planowanego produktu turystycznego. Zależy nam na poznaniu Państwa opinii i pomysłów.
Państwa obecność i głos w sprawie ma ogromne znaczenie. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniach konsultacyjnych, które ze względu na rozpiętość szlaku i dla Państwa wygody, zaplanowane zostały w 3 lokalizacjach:
- 12.06.2024 r., w godz. 12:00-16:00 w Urzędzie Miasta Ostrołęki, Plac gen. J. Bema 1 w Ostrołęce, s. 9.
- 13.06.2024 r., w godz. 12:00-16:00 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Piszu, ul. Gizewiusza 5, s. 15.
- 14.06.2024r., w godz. 13:30-17:30 - spotkanie podsumowujące w Białymstoku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 1, s. 115.
W celu rejestracji prosimy o wypełnienie poniższego formularza.
Link do rejestracji na spotkanie pod adresem
W przypadku jakichkolwiek pytań lub chęci wniesienia uwag, proszę o kontakt z Biurem Projektów Zrównoważonej Turystyki Polski Wschodniej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego pod numerem telefonu 85 6654 579.
Zachęcamy również do udziału w ankiecie badającej opinie na temat pożądanych kierunków rozwoju Produktu Turystycznego pn. „Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej”. Proponowana ankieta ma na celu lepsze rozpoznanie Państwa preferencji i oczekiwań w zakresie projektowanego produktu.
Kilka słów o szlaku
Pisa - Narew - szlak aktywnej turystyki wodnej prowadzić ma przez obszary o wysokich walorach przyrodniczych, wśród których nie można pominąć Narwiańskiego Parku Narodowego i występującego tam unikalnego systemu wielokorytowej Narwi zwanej Polską Amazonią, Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, będącego oazą dzikiej przyrody, królestwem zwierząt i dzikich ptaków, zamieszkujących sosnowe bory i lasy łęgowe, którym wiosennego kolorytu dodają niespotykane w żadnym innym miejscu połacie słonecznych kaczeńców. Szlak prowadzić ma również przez Puszczę Piską, będącą drugim pod względem wielkości kompleksem leśnym w Europie, w którego świerkach i sosnach schronienie znalazły majestatyczne łosie, zwinne sarny, czy tajemnicze wilki, a w naszyjniku drzew przeplatanym Pisą, jak szafiry, zatopione są liczna jeziora. Zieloną perłą w krajobrazie szlaku jest obszar rozciągający się na około 180 ha, porośnięty jałowcami różnej wielkości, zwany Czartoryskimi Jałowcami – tego nie zobaczy się w żadnym innym miejscu w Polsce.
Atrakcje przyrodnicze szlaku są urozmaicone przez coraz bogatszą ofertę kulturową regionu, łączącą cztery tradycje: Mazur, Kurpi, Podlasia i Mazowsza.
Te niesamowite walory przyrodnicze i kulturowe zasługują na poznanie i podziw – w naszej ocenie – najlepiej z perspektywy kajaka płynącego w serpentynach Narwi i Pisy. Aby jednak przyroda była bezpieczna, podziwiający ją turysta powinien mieć przygotowane bezpieczne i komfortowe miejsca postoju i odpoczynku, ograniczające zachowania niepożądane, ale i dające możliwość wytchnienia. Dlatego na docelowym szlaku zaplanowano sieć miejsc odpoczynku kajakarzy, w których można będzie bezpiecznie zacumować i zwodować kajak, odpocząć w altanie lub na ławce, spędzić czas na pomoście pod miękkim biało-błękitnym parasolem nieba, rozpalić ognisko i posilić się pieczoną kiełbaską lub obudzić w sobie dziecko i razem z najmłodszymi uczestnikami spływu, oddać się harcom na placu zabaw. Wybór miejsc i atrakcji jest duży, gdyż inwestycje w ramach projektu przygotowuje około 20 gmin z terenu 3 województw: podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Samorządy położone wzdłuż szlaku wybudują pomosty, zagospodarują nabrzeże, wyposażając je w altany, ławki, place zabaw, miejsca ogniskowe i grillowe, zapewnią toalety, a także bezpłatne pola namiotowe i miejsca obsługi kamperów oraz boiska.
Utworzenie szlaku Pisa-Narew, poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury dla kajakarzy, połączone z unikalnymi w skali kraju i świata walorami przyrodniczymi scalą planowany produkt turystyczny i wpłyną na większą rozpoznawalność regionu, a to z kolei wzrost liczby osób korzystających ze szlaku i odwiedzających jego obszar.
I to jest moment, w którym liczymy na zaangażowanie już działających, a także przyszłych przedsiębiorców. Dla podniesienia atrakcyjności szlaku oraz zaspokojenia potrzeb turystów i kajakarzy, niezbędne będzie zapewnienie usług komercyjnych. W pierwszej kolejności wzrośnie zapotrzebowanie na usługi wypożyczalni sprzętów sportowych – nie tylko kajaków, ale i rowerów. Niezbędne będzie również zapewnienie bazy noclegowej i gastronomicznej, a także organizacja transportu, który pozwoli dostać się do innych atrakcji wokół szlaku. Nie można zapomnieć również o istotnej roli przewodników lokalnych i regionalnych, którzy ciekawym świata turystom pomogą zaspokoić głód poznania niesamowitego otoczenia, w którym się znajdą. Można byłoby pokusić się o symboliczne stwierdzenie, że rzekami mają popłynąć pieniądze, ale nie tak jak kiedyś, gdy odgrywały one istotną rolę jako szlaki handlowe, lecz w formie nowych miejsc pracy, nowych przedsiębiorstw, integracji społecznej i podniesienie poziomu jakości życia.
Nad inwestycjami na potrzeby utworzenia szlaku Pisa-Narew pracuje 17 gmin z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego: Ostrołęka, Pisz, Kolno, Nowogród, Łomża, Wizna, Narewka, Narew, Juchnowiec Kościelny, Suraż, Wyszki, Turośń Kościelna, Łapy, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Tykocin, Zbójna.