Mszą świętą rozpoczęły się uroczystości 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Nowogrodzie. W homilii ks. Remigiusz Krajewski, proboszcz parafii Nowogród nawiązał do roku 1920 i wojny polsko-bolszewickiej oraz zrelacjonował przebieg działań wojennych w Nowogrodzie latem 1920 roku powołując się również na materiały do których dotarł śp. Czesław Rybicki. Ksiądz wielokrotnie podkreślał znaczenie cmentarza wojennego - odrestaurowanego w tym roku pomnika Młodym Bohaterom.
Wszyscy uczestnicy nabożeństwa śpiewając z chórem parafialnym pieśni wojskowe przeszli pod pomnik.
Na placu przy skrzyżowaniu ul. Miastkowskiej i Poległych miłośnik historii Michał Kaczyński przekazał uczestnikom jeszcze kilka ciekawych informacji na temat tego miejsca i zdarzeń z 1920 roku.
Te szczególne miejsce dla mieszkańców walecznego miasta nad Narwią poświęcił ksiądz proboszcz Remigiusz Krajewski. Po wspólnej modlitwie i odśpiewaniu Roty delegacje samorządu województwa podlaskiego, gminy Nowogród oraz mieszkańców złożyły kwiaty i znicze.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie uzyskał dofinansowanie w kwocie 185 644 zł na "Odrestaurowanie pomnika Młodych Bohaterów w Nowogrodzie" - operację typu "Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego" w ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich" objętego PROW na lata 2014 - 2020, całkowity koszt odnowienia miejsca pamięci - 271 874 zł.
Po południu w okolicy schronu bojowego przy moście w Nowogrodzie po raz czternasty rekonstruktorzy przedstawili wydarzenia z września 1939 roku licznie zgromadzonej publiczności. Wśród przybyłych gości byli m.in.: wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, dyrektor gabinetu marszałka Juliusz Jakimowicz, posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Łomży Grzegorz Wilczyński, przedstawiciel Nadleśnictwa Nowogród i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowogrodu Maciej Estkowski, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Łomża Waldemar Witkiewicz, a także wójt gminy Piątnica Artur Wierzbowski oraz inni samorządowcy powiatu łomżyńskiego. List do uczestników wrześniowych wydarzeń skierowany przez posła Rzeczypospolitej Polskiej Wiceministra Spraw wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego odczytał Burmistrz Nowogrodu. Na inscenizację przybyli licznie mieszkańcy okolic Nowogrodu, a także goście z całej Polski.
W epizodzie, który pokazali w tym roku rekonstruktorzy można było zobaczyć, że schrony bojowe zbudowane były w ostatniej chwili przed wojną. Barak na sprzęt oraz pozostałe po budowie ogrodzenie i deski sprawiały, że całość wyglądała jak plac budowy. Nagły atak Niemców zaskoczył ludność, która musiała oddalić się z okolicy schronu. Niemieckie wojsko siłą potężnych wybuchów zmusiła do oddania tego miejsca najeźdźcom. Jednak jak mówili narratorzy Michał Kaczyński i Artur Rafałowski były też takie epizody pod Nowogrodem, chociaż nie w tym miejscu, gdzie wojsko polskie wygrywało. I tak też tegoroczny epizod się zakończył zwycięstwem Polaków.
W inscenizacji wzięło udział prawie 50 rekonstruktorów z całej Polski.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Sponsorem głównym wydarzenia był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. www.gaz-system.pl,
Serdeczne podziękowania składamy:
- członkom chóru kościelnego pod kierownictwem Dariusza Stepnowskiego
- strażakom ochotnikom z OSP Nowogród, OSP Mątwica i OSP Jankowo-Skarbowo,
- strażakom Państwowej Straży Pożarnej w Łomży za pomoc przy zabezpieczeniu inscenizacji,
- ratownikom z Grupy Ratowniczej Nadzieja z Łomży
- policjantom z KMP w Łomży i posterunku w Nowogrodzie.