Regionalny System Ostrzegania to aplikacja alarmowa, dzięki której komunikaty o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych pojawiają się na ekranach telewizorów w kanałach TVP, telegazecie oraz w specjalnej aplikacji na smartfony.
Dla potrzeb RSO przygotowana została specjalna bezpłatna aplikacja na najpopularniejsze systemy operacyjne: iOS, Android, Windows. Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują następujące kategorie tematyczne:
· Ogólne – zamieszcza się komunikaty mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców;
· Meteorologiczne – ostrzeżenia;
· Hydrologiczne – ostrzeżenia;
· Stany wód - wodowskazy, zamieszczone są bieżące stany wód w rzekach wraz z zaznaczeniem przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych (co w okresiepowodziowym jest niezwykle istotne).
· Informacje drogowe – zamieszcza się komunikaty dotyczące znacznych utrudnień w ruchu drogowym.
RSO - Jak to działa?
To usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.
Komunikaty są tworzone przez MSWiA, IMGW oraz na poziomie regionalnym przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Ostrzeżenie pojawia się:
· na stronach internetowych urzędów wojewódzkich – pasek informacyjny jako WAŻNE!!!
· w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)
· w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).
RSO APLIKACJA MOBILNA
Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Po jej zainstalowaniu użytkownicy uzyskują dostęp do wszystkich komunikatów, a także do poradników działania w sytuacjach kryzysowych. Aplikacja na system Android - do pobrania pod linkiem:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.tvp.komunikaty
Aplikacja na system Apple - IOS do pobrania pod linkiem:
https://itunes.apple.com/pl/app/regionalny-system ostrzegania/id919928660?mt=8
Aplikacja na system Windows Phone - do pobrania pod linkiem:
https://www.microsoft.com/pl-pl/store/p/regionalny-system-ostrzegania/9wzdncrdffhv?rtc=1
Aplikacja mobilna posiada funkcjonalność powiadomień „push” (tj. automatycznych powiadomień bez konieczności uruchamiania aplikacji). Przed rozpoczęciem użytkowania należy wybrać obszar województwa, którego komunikaty będą dotyczyć. Aplikacja umożliwia łatwe poruszanie się po menu i wyszukiwanie komunikatów i ostrzeżeń z danego województwa. Komunikaty podzielone są na kategorie - ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe, stany wód. Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki
postępowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez ówczesne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które zostały pogrupowane w następujące kategorie:
1. Burze i nawałnice
2. Wichury
3. Powódź
4. Upały
5. Zima
6. Bezpieczny Wypoczynek
7. Pożar
8. Zatrucie czadem
9. Bezpieczne fajerwerki
10. Katastrofa budowlana
11. Skażenie substancją toksyczną
12. Zagrożenia terrorystyczne
13. Alarm bombowy
14. Niewypały i niewybuchy
15. Pierwsza pomoc
16. Zatrucie substancjami psychoaktywnymi
17. Alarmowanie i ostrzeganie
18. Ważne informacje
RSO – telewizja
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów DVB – naziemnej telewizji cyfrowej. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej: w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX 3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora. Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430. Ponadto istnieje możliwość integracji systemu RSO ze stronami internetowymi urzędów – więcej informacji na stronie
https://komunikaty.tvp.pl/integracja
Umożliwi to automatyczne publikowanie ostrzeżeń na stronach internetowych jednostek samorządu terytorialnego.
Więcej informacji: https://komunikaty.tvp.pl