Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa do 30 września br. Najdogodniejszą formą przekazania danych jest samospis internetowy https://spis.gov.pl.
Z osobami, które nie wypełnią formularza spisowego przez Internet skontaktują się rachmistrzowie. Będą dzwonić tylko z dwóch numerów, niezależnie od województwa:
22 828 88 88
22 279 99 99
Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem, co znaczy, że czas na samospis mamy do momentu gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.
Rachmistrz może również odwiedzić respondentów w miejscu ich zamieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego.
Wywiady bezpośrednie przeprowadzane są z zachowaniem procedur sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Rachmistrz przeprowadzający wywiad z respondentem musi wylegitymować się oficjalnym identyfikatorem. Informacja o tym, co powinien zawierać identyfikator rachmistrza jest dostępna tu: https://spis.gov.pl/co-warto-wiedziec-o-identyfikatorze-rachmistrza/
Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora).
Infolinia 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora) działa od 8:00 do 20:00 także w soboty i niedziele. Konsultanci udzielą wszelkich potrzebnych respondentom informacji na temat spisu.
Podczas wywiadu rachmistrz może zadawać tylko pytania zawarte w formularzu. Nie powinien pytać o stan majątkowy respondenta, posiadane wartościowe rzeczy, dokumenty bankowe, zobowiązania finansowe i tym podobne.
W przypadku zastrzeżeń dotyczących przebiegu wywiadu przeprowadzanego przez rachmistrza , należy niezwłocznie skontaktować się z infolinią 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora) lub z właściwym dla swojego miejsca zamieszkania Gminnym Biurem Spisowym.
Wszystkie dane przekazane w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym.
Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Dane pozyskane w spisie powszechnym nie będą udostępniane żadnej instytucji kontrolnej ani w publikacjach prezentujących wyniki spisu, w formie umożliwiającej powiązanie danych osobowych z danymi przekazanymi w spisie.
Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.