„Dziś Ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze, pamięci o wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej” – tymi słowami uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie w miniony piątek rozpoczęli uroczystą akademię z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Część artystyczną poprzedziły występy taneczne uczniów ze Szkolnego Koła Caritas, przygotowane pod nadzorem pani Marii Dąbrowskiej. Dokładnie o godz. 11.11 wszyscy wspólnie odśpiewali hymn narodowy, tym samym szkoła włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. W programie muzyczno-poetyckim uczniowie przybliżyli społeczności szkolnej koleje losów naszej ojczyzny i naszych przodków, począwszy od czasów niewoli, poprzez zrywy niepodległościowe w trakcie powstań, I wojnę światową, skończywszy na pamiętnej dacie 11 listopada 1918 roku, kiedy Polacy doczekali się upragnionej wolności. Występ uświetnił chór szkolny, w wykonaniu którego pieśni patriotyczne przyprawiły wielu widzów o wzruszenia. Uroczystość była też do okazją do podsumowania Ogólnopolskiego Projektu BOHATERON, w ramach którego uczniowie naszej szkoły w ostatnich dwóch miesiącach pisali pozdrowienia i listy do powstańców warszawskich. Wyróżnione zostały najpiękniejsze listy, napisane przez dwie uczennice naszej szkoły Zofię Jabłonowską i Agatę Jabłonowską. Uroczysta akademia została przygotowana pod opieką p. Magdaleny Bączek, p. Anny Czarneckiej, p. Iwony Czaplickiej przy wsparciu p. Grzegorza Fabiszewskiego, p. Wioletty Liszewskiej i p. Agnieszki Wierzbowskiej.
Była to wyjątkowa lekcja historii, która przypomniała uczniom, że mamy to szczęście dorastać w wolnym kraju, „że mamy to szczęście, że żyć nam przyszło w tym momencie w kraju nad Wisłą”, ale nie możemy nigdy zapomnieć o tym, że naszym przodkom winniśmy pamięć, a Ojczyźnie miłość.